Cihly pálené

Staré pálené cihly jsou ručně nebo polostrojově vyráběné cihly, kdy se nakopaná hlína nejprve hnětla v kádi a poté ručně plnila do vyklepávacích nebo průběžných forem ze dřeva nebo oceli. Cihly byly opatřovány značkami (tzv. kolky).

U vyklepávací formy byly kolky umístěny zrcadlově převrácené na dnu formy. Po natlačení hlíny byla cihla z formy vyklepnuta a cihla byla dána na sušení. Značka se tak ocitla nahoře.

U průběžných forem, které neměly dno, tvořil spodní stranu pás, kam se cihly umístily pro další zpracování. Toto bychom našli např. při výrobě troplů neboli vepřovic čili nepálených cihel.

Značky reprezentují konkrétního výrobce, Rozmanitost značek může být důkazem, že výrobců bylo víc nebo výrobce používal větší množství značek. Římské číslování může znamenat pracovní směnu, během níž se cihla vyráběla (ranní odpolední, noční). Jako kolky je používáno písmo (patkové i bezpatkové), iniciály majitele cihelny, číslice, ornamenty, erby. Někdy prostě vylisované na cihle, jindy v ohraničeném poli (ovál, obdélník, umělecký tvar apod.).

Masivní nábytek, trámy a obklady www.masivni-nabytek.cz
Kontaktujte nás
HBM-WOOD s.r.o.
  • jednatel společnosti: Radek Šindelář
  • IČO: 25988166
  • DIČ: CZ25988166
  • Spisová značka: C 18539 vedená u Krajského soudu v Hradci Králové